Dijital dönüşüme dijitalin ustalarından çözümler

YURT İÇİ VE YURT DIŞINA SATIŞ YAPAN HER FİRMANIN BİR DİJİTAL VİTRİNİ OLMALI

Ünlü Teknik Organizatör Fashionart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Büyüksofuoğlu ve SCF Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Sait Çiftçi’nin iş birliğiyle faaliyete geçen Dijital Studio, ilklere doymuyor. Yeni yapmış olduğu Dijital Studio ile herkeste merak uyandıran ve içeriklerini ilk kez anlatan Fashionart/Digital Studio Genel Müdür, CEO’su Mesut Büyüksofuoğlu’ndan özellikle tekstil firmalarına pandemide büyük başarı vadeden “Dijital Stüdyo” hakkında bilgi aldık.

Mesut Büyüksofuoğlu deyince aklımıza ses, ışık, görüntü ve organizasyonlarda gördüğümüz sahnelerin kurucusu teknik adam geliyor. Bize mesleki girişiminizi ve hikayenizi anlatır mısınız?

“1991 yılında DJ’lik ile başladım. Oradan Staras Ses Işık firmasına girerek organizasyonlarla tanıştım.17 yıllık çalışmamadan sonra kendi şirketim olan Fashionart’ı kurdum. İrili ufaklı birçok organizasyona imza attım. Şimdi daha çok dijital vitrin ve dijital organizasyonlarla devam ediyorum.”

İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm sürecine firmanızı ve markanızı entegre etme konusundaki çalışmalarınız neler? Bu süreci nasıl yönetiyorsunuz?

“Türkiye’de kendi sektörüm ile ilgili ilk dijital vitrini Bursa’da başlattım. Fashionart’ı bu sisteme entegre ederek birçok tekstil firmasına dijital vitrin oluşturduk. Amaç doğru tanıtım, yeni müşteri ve memnuniyet. Bunun da ciddi derecede neticesini aldık. Dijital sistem ucuz, maliyeti düşük ve bundan sonra hayatımızda yer alacak sistem.”

30 yıllık sektör tecrübenizi taçlandırdığınız bir ‘Dijital Stüdyo’ kurdunuz. Projenizin hayata geçme süreci nasıl gelişti?

“Yıllardır düşündüğüm projemi pandemide gerçekleştirme kararı aldım. Digital Studio adı gibi bir proje. İlkini İstanbul’da yapma kararı aldığımda dostum Sait ÇİFTÇİ Bursa’da yapalım deyince ilkini orada yaptık ve sonrasında gerçek yeri olan İstanbul’da devam ettik. 3D studio farkı ile firmalara dijital vitrin oluşturuyoruz.”

Pandeminin hayatımıza kattığı yeniliklerden biri de Dijital Stüdyo oldu. Burada sektörümüze sunduğunuz hizmetler nelerdir? Kurduğunuz sistemi bize anlatır mısınız?

“Firmalara dijital vitrin oluşturuyoruz. Artık vazgeçilmez bir durum bu. Düz beyaz fon yerine arkada 3D formatında hazırlanmış görsellerle sosyal medyada firmaların ön plana çıkmasını sağlıyoruz. Satışları artıyor ve yeni müşteri buluyorlar ve böylece ürünleri en üst düzeyde tanıtmış oluyorlar. Kısacası showroomu dijital olarak müşterilerin ayağına getirmiş oluyoruz. Yeni B2B odaklı sisteme geçtik.”

Dijital Dönüşüme ‘Dijital Vitrin’le sanal ortamda gerçekliği olan bir çalışma alanı oluşturdunuz. ‘Dijital Vitrin’ çalışması tam olarak nedir?

“Fiyatı ucuz ama daha verimli bir sistem. Buradaki amaç sosyal medya ve müşterilerin gözünde ürünü en ön plana çıkarmak. Üzerinde yaptığımız çalışmaları dijital vitrin 59 sn’lik video, instagram (Reklam çıkma süresi), genel akış videoları ve moda fotoğrafları ile güçlendirerek, reklam karşılığında gelen yeni ya da çalışılmış olan müşterilere seçimlerini doğru yapmalarını sağlamak, müşteri memnuniyet portföyünü artırmak ve ciroları yükseltmek.”

Sosyal medya çok canlı ve her gün kendini yenileyen gelişen bir iletişim kanalı. Yerel ve uluslararası ticarete sağladığı katkı ise çok büyük. Tam bu noktada oluşturduğunuz ‘Dijital Vitrinin’ firmalara sağladığı faydalar nelerdir?

“Çok çok büyük ki artık mağazacılık devri de bitiyor. İnsanlar pandemi ile tüm sistemini evden yürütmeye başladı. O zaman sosyal medyanın gücü tartışılmaz hale geliyor. Digital Studio tekstille ürünü ön plana çıkararak hamleler yapıyor ve firmaların hayalleri hayata geçmiş oluyor. Aslında firmalar için bir reklam filmi olmuş oluyor. Sonuç ise satış ve memnuniyet.”

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok firma dijitalleşme sürecine uyum sağlamaya çalışıyor. Atılan adımları nasıl yorumluyorsunuz?

“Adımlar geç atılıyor maalesef. Firmalar tedirgin, korku içinde, ne yapacağız, ne olacak derken dijital sisteme entegre olamıyorlar. Ama yurt dışında “atı alan Üsküdar’ı geçmiş” durumda.
Kesinlikle bakış açısını değiştiren ve dijitale önem verenin kaderi şu saatten sonra değişir.”

Günümüzde e-ticaret çok etkin bir mecra. B2B ve perakende alanında e-ticaret çalışmalarına Dijital Stüdyo çalışmaları nasıl entegre edilebilir?

“Biz bunu daha da geliştirdik. Canlı B2B’ye geçtik. Müşteri sabah geliyor, defile yapılıyor ve saat 14:00’te bitiyor.15:30 gibi müşteriye webinar sistemi ile özel verdiğimiz şifreyle müşterilerine 3d olan digital studio ciddi bir ışık sistemi ile dokuların anlaşılabileceği bir ortamda ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine göstererek satış yapıyor. Sonuç memnuniyet ve mutluluk.”

Kendi iş kolunuzda dünyada ne gibi çalışmalar ve yenilikler yapılıyor. Bu konuda model aldıklarınızı ve gözlemlerinizi bize aktarır mısınız?

“Dünya global markaları izliyoruz ama örnek almıyoruz. Biz zaten herkesten önce yapmıştık dijital vitrini. Digitalde herkes bence sıfır. Şu saatten sonra bilgisi, tecrübesi olan, kendini geliştiren dijital ortamda ciddi bir ivme gösterir.”

İşiniz gereği gelişmelerin ve teknik değişimlerin gerisinde kalmamak için sizin de sürekli kendinizi yenilemeniz gerekiyor. Takip ettiğiniz dijital gelişmeler nelerdir?

“Dünyayı sosyal medya üzerinden ciddi takip ediyoruz. Platformları, teknolojik şirketleri. Genellikle konuşulan dijitalin hep hayatımızda olacağı vurgusu.”

Kendinizi sektör içinde nerede görüyorsunuz? Firmanızın güçlü olduğu ve sizi rekabette öne çıkaran yanlarınız nelerdir?

“Kendimizi ön planda görüyoruz. Firmamızın sahip olduğu en büyük güç; tecrübe, yenilikçi gelişim ve bilgi olduğuna inanıyorum. Artık dijital devrimde tamamen bilgisi olan kişiler sisteme yön verecek.”

Türkiye’de bebek & çocuk tekstil sektörü günden güne gelişme gösteriyor. Siz sektörün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce önümüzdeki süreçte sektörel anlamda ne gibi değişimler ve gelişmeler olacak? Sektörün gelişimine katkıda bulunmak için neler yapmayı planlıyorsunuz?

“Bebek-çocuk tekstili çok gelişmiş durumda. Ürünler kaliteli ve değerli çıkıyorlar ki buna şahit olmuş durumdayım. Sektörün en önemli problemi markalaşmak. Burada firmaların yapması gereken; ürünler iyi ama dijital vitrin eksik. Bunda ciddi sıkıntı görüyorum. Artık markalaşmak çok kolay nedeni ise sosyal medya. Artık sosyal medyanın altını doldurup markalaşmaları ve ciddi satış yapmaları gerekiyor. Benim işim firmaların markalaşmasındaki alt yapıyı oluşturmak.”

Geçmişten günümüze teknolojinin, makineleşmenin ve endüstriyel sanayinin üretim hızımıza ve çalışma modelimize katkıları ve nasıl yön verdiği konusunda neler söyleyebilirsiniz?

“Bunun adı bir sistem ve araçları… Teknoloji ciddi gelişti. Sistem küçülüyor, iş büyüyor. Robotların devri de başlıyor. Türkiye’m ciddi gelişmiş ve sisteme entegre olmuş durumda. Ben global Dünya’da artık gelişmiş sisteme ayak uyduran ülke olarak sistemde daha güçlü olacağımıza inanıyorum.”

Sadece ülkemizi değil dünya genelinde sektörü çok yakından takip ediyorsunuz. Karşılaştırma yapmak gerekirse Türkiye’de sektör hangi üstünlüklere sahip? Dünya’da önce çıkmak için neler yapmalı?

“Yapabilmek büyük kabiliyet. Biz hayal ediyoruz ve yapıyoruz. Bu ciddi bir üstünlüktür. Çünkü kendimize inanıyoruz ve başarmanın sırrı da bu. Dünyada öne çıkmak için yapılacaklar yapıldı zaten artık ciddi derecede ön plandayız. Ama burada dijital vitrini çok iyi kullanmalı ve stratejik davranmalıyız. Artık Ortadoğu ve Türkiye ciddi önem taşıyor. Bunu da iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum.”

Dünyanın neresinde üretim yapılırsa yapılsın sanırım tekstilin kalbi ‘tasarım’. Tekstil ülkesi olduğumuzu savunmamıza ve dikimde çok iyi işler çıkarmamıza rağmen bizim karşımıza çıkan en büyük eksiğimiz yine ‘tasarım’. Bu konuda görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Yeterince bu alana yatırım yapmıyor muyuz?

“Bence yapanlar var. Ama genelde Ar-Ge çalışmalarımız eksik. Çok iyi, bilgili tasarımcılar var ama Ar-Ge olanakları çok yeterli değil. Ama o kısım da oluşmaya başladı. İnanıyorum ki çok yakında dijital devrimle birlikte hızlanarak, gelişmiş tasarımlarla karşı karşıya kalacağız. Bu alana yatırım yapılmıyor ama artık dijitalle mecburen ciddi yatırımlar yapılacak. Çünkü artık rakip çok  Tasarım çok ama çok önemli.”

Malum zor bir 2020 yılını geride bıraktık ve 2021’in ilk çeyreğinde pandemi devam ediyor, siz bu süreci nasıl yönetiyorsunuz? Türk ve dünya tekstil sektörü için 2021 yılı öngörüleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

“Pandemi 2021 sonuna kadar devam eder ve bizim sektör dijital satışlarına devam eder. Beklentim ve temennim artık bunun bitmesi ama dijital hayatımızda hep kalacak. Öngörüm bu şekilde.”

Sizin ileriye yönelik markalaşma adına planlarınız var mı?

“Planlarım artık dijital sistem üzerine kurulmuş durumda. Yeni nesil stüdyo mantığını daha da geliştirmek. Hedefim daha iyi foto ve video çekimleriyle geniş bir alan olan tekstil dünyasında gelen markaları ön plana çıkarmak.”

Solutions for Digital Transformation from the Masters of Digital

EVERY COMPANY SELLING IN DOMESTIC AND ABROAD SHOULD HAVE A DIGITAL SHOWCASE

Digital Studio, which started its activities with the collaboration of Famous Technical Organizer Mesut Büyüksofuoğlu, Chairman and Sait Çiftçi, Chairman of SCF Agency, is full of firsts. Pulling attention with its newly built Digital Studio, we interviewed Mesut Büyüksofuoğlu, General Manager and CEO, Fashionart / Digital Studio about “Digital Studio”, which promises great success especially to textile companies in the pandemic.

When talking about Mesut Büyüksofuoğlu, we think of the technical man who is the founder of the scenes we see in sound, light, visuals and organizations. Could you tell us about your initiative and story?

“I started my story with DJing in 1991. Leaving there, I joined Staras Ses Işık company and met organizations. After 17 years of work, I established my own company Fashionart. I carried out many large and small organizations. Henceforward, I continue with more digital showcase and digital organizations.”

What are your efforts to integrate your company and brand into the digital transformation process we are in? How do you manage this process?

“I performed the first digital showcase about the sector in Bursa Turkey. By integrating Fashionart into this system, we have generated digital showcases for many textile companies. The aim is correct promotion, new customer and satisfaction. We got a serious result of this as well. The digital system is cheap, cost-effective and will take its place in our lives from now on.”

You have established a ‘Digital Studio’ with your 30 years of experience in the industry. How did your project come to life?

“I have decided to realize my project, which I have been thinking for years, in the pandemic. It’s a project like Digital Studio. When I decided to do the first in Istanbul, when my friend Sait ÇİFTÇİ said let’s do it in Bursa, we did the first one there, and then we continued in Istanbul, its real place, with the difference of 3D studios, we generate a digital showcase for companies. ”

One of the innovations that the pandemic brought to our lives was Digital Studio. What are the services you offer to our industry? Could you tell us about the system you set up?

“We build digital showcases for companies. This is an indispensable situation now. We ensure that companies stand out in social media with images prepared in 3D format on the back instead of a plain white background. Their sales are increasing and they find new customers, thus promoting their products at the highest level. In short, we bring the showroom digitally to the customers. We have switched to the new B2B-oriented system.”

With Digital Transformation Digital Showcase, you have formed a real-life workspace in a virtual environment. What exactly is a ‘Digital Showcase’ work?

“It is a cheaper but more efficient system. The aim is to bring the product to the forefront in the eyes of social media and customers. Strengthening our work on digital showcase with 59 seconds of video, instagram (Advertisement release time), general stream videos and fashion photographs, to enable new or worked customers to make their choices correctly, to increase customer satisfaction portfolio and to increase turnover.”

Social media is a very lively and evolving communication channel that renews itself every day. Its contribution to local and international trade is enormous. What are the benefits of the “Digital Showcase” you offer at this point for companies?

“It is so big that the retailing era is coming to an end. People started to run their entire system from home with the pandemic. Then the power of social media becomes indisputable. Digital Studio makes moves by bringing the product to the forefront with textiles and the dreams of the companies come to life. In fact, it becomes a commercial for companies. The result is sales and satisfaction.”

Many companies in our country are trying to adapt to the digitalization process, as is the case all over the world. How do you interpret the steps taken?

“Unfortunately, steps are taken late. When companies are anxious, afraid, what to do, what will happen, they cannot integrate into the Digital system. But abroad the system you have wanted cannot be reach at the moment.
The fate of those who definitely change their point of view and give importance to digital will change after this hour.”

Today, e-commerce is a very effective medium. How can Digital Studio work be integrated into e-commerce activities in the B2B and retail field?

“We have developed this further. We switched to live B2B. The customer comes in the morning, the fashion show is held and ends at 14:00. The digital studio, which is 3d with the password we provide to the customer with the webinar system, makes sales by showing its products to its customers all over the world in an environment where the textures can be understood with a serious lighting system. The result is satisfaction and happiness.”

What kind of studies and innovations are being made in your own line of business in the world. Could you tell us what you have taken as a model and your observations on this subject?

“We follow the global brands, but we do not take an example. We have already done the digital showcase before anyone else. I think everyone in digital is zero. After this time, it shows a serious acceleration in the digital environment, which has knowledge, experience and develops itself.”

In order not to fall behind the developments and technical changes due to your job, you also need to constantly renew yourself. What are the digital developments you follow?

“Nasa  We follow the world seriously through social media, their platform, technology companies. General view is that the emphasis that digital will always be in our lives.”

Where do you see yourself in the industry? What are the strengths of your company and what makes you stand out from the competition?

“We see ourselves in the foreground. I believe that the biggest power of our company is experience, innovative development, and knowledge. Now, people who have full knowledge of the digital revolution will direct the system.”

Baby & kid textile sector in Turkey has evolved day by day. How do you evaluate the point the industry has reached? In your opinion, what kind of changes and developments will be in the sector in the upcoming period? What are you planning to do to contribute to the development of the sector?

“Baby-child textile is very developed. The products are of high quality and valuable, which I have seen. The most important problem of the sector is to become a brand. At that point, the companies should give weight on the digital showcase, the products are already good. I see serious trouble in this. Now, it is very easy to brand, and the reason is social media. Now, they need to give enough importance to social media, branding and serious sales. My job is to generate the infrastructure for the branding of companies.”

What about the contribution and direction of technology, mechanization and industrial efforts to our production speed and working model from past to present?

“This is called a system and its tools… Technology has developed seriously. The system is getting smaller, the business is growing. The era of robots is also beginning. Turkey it seriously developed and integrated into the system case. I believe that we will be stronger in the system as a country that adapts to the developed system in the global world.”

You follow the industry very closely, not only in our country but also around the world. If you need to make comparisons with sector which rule in Turkey? What should be done to come out first in the world?

“Great ability to do. We dream and do. This is a serious advantage. Because we believe in ourselves and that’s the secret to success. Things have been done to stand out in the world, and now we are seriously in the foreground. But here we have to use the digital showcase very well and act strategically. Now is a serious matter Middle East and Turkey. I think we will make good use of this.”

No matter where in the world there is production, I think the heart of textile is ‘design’. Although we defend that we are a textile country and do very well in sewing, our biggest deficiency is ‘design’. Can we learn your views on this matter? Aren’t we investing enough in this area?

“I think there are those who do. But our R&D studies are generally lacking. There are very good, knowledgeable designers, but R&D opportunities are not enough. But that part also started to form. I believe that very soon we will face advanced designs, accelerating with the digital revolution. There is no investment in this area, but serious investments will now be made with digital. Because now there are many competitors  Design is very, very important.”

As you know, we left behind a tough year 2020 and the pandemic continues in the first quarter of 2021, how do you manage this process? What are your predictions and expectations for 2021 for the Turkish and world textile industry?

“The pandemic continues until the end of 2021 and our industry continues Digital sales. My expectation and wish is that this will end, but digital will always remain in our life. That’s how I predict.”

Do you have future plans for branding?

“My plans are now based on the digital system. I wanted to further develop the new generation studio logic. My goal is to highlight the brands coming in the textile world, which is a wide area with better photo and video shoots.”